Międzynarodowe Sympozjum Pulp Fiction 8
Spotkanie Miłośników Endodoncji, 7-10 grudnia 2006 r.
Kolejna konferencja naukowo – szkoleniowa Pulp Fiction 8 odbyła się w Jachrance koło Warszawy. Jak przeprowadzić powtórne leczenie kanałów, poszerzanie niedrożnych kanałów, leczenie zgorzeli i powikłanych stanów zapalnych ozębnej na jednej wizycie? Jak opracować wąskie i zakrzywione kanały? Jak zamknąć perforację i usunąć złamane narzędzie? Jak szczelnie wypełnić system kanałowy, jak rozwiązywać trudne sytuacje? Mikrochirurgia endodontyczna – jak zrobić to najlepiej? Jaka procedura jest najskuteczniejsza? Na te wszystkie pytania można było znaleźć odpowiedź na 8 szkoleniu endodontycznym z cyklu Pulp Fiction.
Zajęcia prowadzili znani specjaliści z kraju i ze świata m.in. prof. Syngcuk Kim, Gilberto Debelian, Frederic Barnett, Samuel Kratchman. Odbyły się także praktyczne kursy doskonalące. Nad całością czuwała Rada Naukowa w składzie: Pani prof. Danuta Piątowska, prof. Halina Pawlicka i prof. Janina Stopa.
Tematyka Pulp Fiction wpisała się w aktualne potrzeby terapeutyczne każdej praktyki. Bez wątpienia pozwoliła skonfrontować własną wiedzę z wiedzą wybitnych naukowców i jednocześnie praktyków. Bogaty program naukowy z pewnością zadowolił uczestników konferencji, a przygotowane imprezy towarzyszące uatrakcyjniły pobyt nad Zalewem Zegrzyńskim.
Międzynarodowe Sympozjum Pulp Fiction 8
Spotkanie miłośników endodoncji 7-10 grudnia 2006
Opiekę merytoryczną sympozjum zapewnił Komitet Naukowy w składzie: prof. dr hab. Danuta Piątowska, prof.dr hab. Halina Pawlicka oraz prof. dr hab. Janina Stopa
Patronat medialny nad imprezą objął portal dentystyczny DENTOnet.
DZIEŃ 1 (7 grudnia)
Warsztaty – endodoncja praktyczna – zobacz więcej
Simplant – diagnostyka 3D – warsztaty – zobacz więcej
Zasady ergonomii w stomatologii – Tomasz Dzieniakowski
Rozwiązywanie trudnych problemów endodontycznych – Taras Horodetskyy
Jak prawidłowo szlifować filary, zasady dokumentacji fotograficznej – Krystian Owczarczak – zobacz więcej
PRF teoria i praktyka – Jerzy Zbożeń
DZIEŃ 2 (8 grudnia)
Diagnostyka nagłych przypadków w endodoncji. Zamierzona replantacja – Samuel Kratchman
Mikroskop w endodoncji od A do Z – Syngcuk Kim
Skuteczne sposoby regeneracji tkanek – Marius Steigmann
Implant czy resekcja? Planowanie płata śluzówkowo-okostnowego, hemostaza, osteotomia, resekcja wierzchołka korzeniowego, wsteczne wypełnienie kanału,
metody augmentacji, szycie tkanek – Syngcuk Kim
Otwarta dyskusja z udziałem wykładowców
DZIEŃ 3 (9 grudnia)
Biologiczne aspekty leczenia endodontycznego, etiologia schorzeń endodontycznych – najnowsze koncepcje, postępowanie w leczeniu zębów z zapaleniem okołowierzchołkowym – zobacz więcej
Szczelność termoplastycznych wypełnień systemu korzeniowego zęba. Resilon kontra gutaperka – Gilberto Debelian
Endo – perio, klasyfikacja, przegląd skutecznych metod augmentacji – Enrique Merino
Otwarta dyskusja z udziałem wykładowców
DZIEŃ 4 (10 grudnia)
Zebranie członków PTE – roczne podsumowanie działalności
Współczesna stomatologia wymaga dobrej dokumentacji. Doktor Krzysztof Owczarczak omówi zasady wykonywania fotografii dla potrzeb prezentacji przypadku i dokumentacji procesu leczenia. Podczas wykładu przedstawi również zasady szlifowania zębów pod odbudowę protetyczną, która często stanowi konieczne uzupełnienie zakończonego leczenia endodontycznego.
Autor przedstawi osiem najnowszych koncepcji mikrobiologicznych i immunologicznych. Szczegółowo omówi leczenie pierwotnych i wtórnych infekcji oraz poda strategię pracy instrumentami Ni-Ti. Podczas wykładu zademonstruje najnowsze materiały do wypełniania kanałów.
Centrum Kongresowe „Warszawianka” ( www.warszawianka.pl ) położone jest ok. 30 km od Warszawy nad Zalewem Zegrzyńskim, w spokojnej i cichej miejscowości Jachranka. Jest miłym, eleganckim Hotelem przystrojonym świątecznie, gdzie podejmować Nas będzie rzetelna i kompetentna obsługa. Hotel dysponuje dużą salą wykładową mogącą pomieścić nawet 500 osób oraz wystarczającą ilością przytulnych pokoi. Hotel oddaje Nam także inne, mniejsze sale wykładowe, dwie restauracje, bar na lobby otwarty do godz. 3.00 nad ranem w dniach trwania Sympozjum PF (od czwartku do soboty), dodatkowy bar nocny, kręgielnię oraz baseny, saunę, łaźnię, jacuzzi, salę fitness, siłownię oraz SPA. Doba hotelowa rozpoczyna się od godz. 16.00, a kończy o godz. 12.00. Bardzo ważnym jest to, aby opuścić pokój w ustalonym dniu wyjazdu do godz. 12.00, pamiętając o oddaniu karty – klucza do pokoju i uregulowaniu ewentualnych należności z baru, restauracji czy kręgielni. Przedłużenie doby hotelowej bez zgody Recepcji Hotelu, będzie się wiązało z koniecznością dokonania opłaty za dodatkowy, niewykorzystany nocleg.
W ramach Pulp Fiction 8 – Termin: 7 grudnia 2006 r.
Kurs prowadzony przez dr Jerzego Zbożenia przeznaczony jest dla osób chcących rozpocząć pracę rotacyjnymi narzędziami Ni-Ti oraz wypełnianie kanałów korzeniowych termoplastyczną gutaperką. Omówione zostaną aspekty podstawowego wyposażenia praktyki endodontycznej, sposoby diagnostyczne i procedury poszczególnych etapów leczenia.
10.00 – 10.10 Spotkanie uczestników kursu – Sala Wiedeńska
10.10 – 15.00 Zasady współczesnej endodoncji, jak rozpocząć pracę rotacyjnymi narzędziami Ni-Ti i termoplastyczną gutaperką – teoria i praktyka
13.00 – 13.30 Lunch w sali restauracyjnej Hotelu
Dla uczestników PF8 zainteresowanych tym tematem bezpłatny kurs nawigacji 3D prowadzą intruktorzy z firmy Materialise – H. Meeus, A. op de Weegh
Dzięki programowi SimPlant chirurg może dokładnie przygotować zabieg chirurgiczny. Opracowywany jest plan idealnego umiejscowienia implantów, zarówno w postaci obrazu dwuwymiarowego (2D), jak i trójwymiarowego (3D), biorąc pod uwagę aspekty kliniczne oraz estetyczne. Wizualizacja planu jest prostym środkiem służącym poprawie komunikacji między różnymi lekarzami/specjalistami, a także sposobem przedstawienia umiejscowienia implantów podczas zabiegu.
Prof. Gilberto Debelian
Prof. Gilberto Debelian otrzymał stopień naukowy DMD na Uniwersytecie w Sao Paulo (Brazylia) w 1987 roku. Ukończył specjalizację z endodoncji na Uniwersytecie w Pensylwanii (USA) w 1991r. W latach 1991 - 2001 był wykładowcą na stanowisku profesora w podoktoranckim programie endodontycznym na Uniwersytecie w Oslo w Norwegii. W 1997r. ukończył studia PhD na Uniwersytecie w Oslo. Zajmował się badaniem infekcji bakteryjnej i grzybiczej u pacjentów leczonych endodontycznie, za co w roku 1997 została przyznana mu nagroda w dziedzinie nauki od Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego i Norweskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Dr Debelian prowadzi prywatną praktykę endodontyczną w miejscowości Bekkestua w Norwegii. Jest autorem wielu prac naukowych i klinicznych z mikrobiologii endodontycznej oraz trzech książek z zakresu endodoncji. Obecnie jest członkiem naukowego zespołu doradczego "Czasopisma endodontycznego" i dyrektorem Oslo Endodontic Study Club. Międzynarodowe wykłady dr Debelian'a obejmują: infekcje endodontyczne; choroby ogólnoustrojowe powodowane przez mikroorganizmy jamy ustnej; traumatologię stomatologiczną i nowe technologie stosowane w endodoncji.
Dr Tomasz Dzieniakowski
W latach 1977- 2002 był pracownikiem naukowym i adiunktem w Zakładzie Propedeutyki i Diagnostyki Stomatologicznej Od 20 lat zajmuje się ergonomią w stomatologii. Jest współtwórcą pierwszego programu nauczania ergonomii stomatologicznej w Instytucie Stomatologii w Łodzi. Odbył staże naukowe oraz prowadził liczne szkolenia w zakresie ergonomii w Stanach Zjednoczonych (Maryland University) , Japoni (LAN Centem- Osaka), Meksyku (Universitat Intercontinental), Korei Południowej (Korean Orthodontic Research Institute), Tajlandii (Thamasat University), Chinach oraz w licznych ośrodkach w Polsce. Obecnie zajmuje się promowaniem zdrowia w stomatologii w ramach organizacji GEPEC (Global Engineering, Promotion and Education Collaborative) której jest członkiem założycielem . GEPEC jest organizacją założoną w 2005 roku w Kanadzie, zrzeszającą specjalistów różnych dziedzin naukowych. GEPEC propaguje ergonomię w której podmiotem jest człowiek (Human Centered Ergonomics).Od 25 lat prowadzi praktykę stomatologiczną.
Dr Taras Gorodetsky
Dr Taras Gorodetsky has graduated Lviv National Medical University with specialty in Dental surgery. His professional interests include endodontics, microsurgery and implant treatment. He runs private dental and surgical practice in Lviv. He runs a company that intorduces technical innovations in the field of endodontics and microsurgery. He conducts practical courses for dentists, including endodontics and microsurgery. He is a Vice-president of Ukrainian Endodontic Society.
Prof. Syngcuk Kim
Prof. Kim jest profesorem uhonorowanym nagrodą Louis I. Grossmana i przewodniczącym Wydziału Endodontycznego w szkole Medycyny Stomatologicznej Uniwersytetu Pensylwania. Zdobył stopień dentystyczny i certyfikat z Endodoncji w Szkole Stomatologii i Ustnej chirurgii na Uniwersytecie Kolumbia w Nowym Yorku. Posiada także stopień PH. D. Fizjologii krążenia na Wydziale Fizjologii Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kolumbia. W 2002 roku otrzymał Honorowy Stopień Doktora od Uniwersytetu Graz w Austrii. Prof. Kim jest znany i szanowany za swoje badania na temat fizjologii miazgi zęba i mikrocyrkulacji. Za co także AEE uhonorowało go nagrodą Luisa I. Grossmana. W 1991 roku został uhonorowany nagrodą Endodontic and Pulp Biology Research Adwards przez IADR. Kiedy rozoczął pracę na Wydziale Stomatologii na Uniwersytecie Pensylwania w 1992 roku, jako przewodniczący Wydziału Endodontycznego nie tylko wprowadził wydział w tzw. "Nowy wiek" mikroskopu , ale także założył Microscope Tranning Center. W tej nowej, na tamte czasy, dziedzinie endodoncji opracował szereg instrumentów endodontycznych dla potrzeb mikrochirurgii endodontycznej m.in: końcówki ultradźwiękowe KIS i Kim retraktor. Od tego czasu liderzy edukacji endodontycznej i praktykanci kliniczni z USA, południowej Ameryki, Europy, Azji i Australii byli szkoleni w Microscope Tranning Center. Ponadto Prof. Kim jest autorem ponad 60 artykułów w Peer Reviev Jurnal. Jest członkiem komitetu redakcyjnego International Journal i Journal of Endodontics, również Journal of Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Biology. Współpracował także gościnnie jako redaktor w Dental Clinics of North America opublikowanych najpierw w lipcu 1997 a później w 2004r. Jest współautorem Color Atlas of Dental Medicine, Thieme Co., wydanego w Niemczech w 2000 r. Jest pierwszym autorem Color Atlas of Microsurgery in Endodontics opublikowanego w 2000 r. przez Saunders Co.
Prof. Sam Kratchman
Dr Sam Kratchman to specjalista endodonta, uznany wykładowca, autor wielu prac naukowych z zakresu endodoncji i mikrochirurgii, członek wielu towarzystw naukowych. Zarówno licencjat z biologii jak i tytuł lekarza dentysty uzyskał na Uniwersytecie TUFTS w Bostonie, Massachusetts. Następnie zdobył certyfikat z endodoncji na uniwersytecie Pennsylwania, gdzie obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny oraz Zastępca Dyrektora Podyplomowej Endodoncji, czuwając nad kształceniem z zakresu mikrochirurgii. Dr. Kratchman jest autorem kilku artykułów oraz współautorem kilku książek dotyczących endodoncji. Działa na rzecz repopularyzacji mikrochirurgii w podręcznikach do endodoncji oraz klinikach dentystycznych Ameryki Północnej. Opracował i opatentował instrument zwany S-kondenser do obturacji kanałów zębowych. Dr Kratchman znalazł się na okładkach wydania "Best of" w magazynach "Main Line Today" oraz "Doctor of Dentistry". Dr Kratchman jest chętnie zapraszanym wykładowcą, gościł już na kongresach endodontycznych W USA, Europie, Skandynawii, Ameryce Południowej oraz Azji. Oprócz pracy dydaktycznej nadal prowadzi dwa specjalizujące się w endodoncji gabinety W Exton oraz West Chester w Pensylwanii.
Enrique Merino
Dr Merino otrzymał stopień dr n. med. w 1980r. na Uniwersytecie w Santander a w 1982r. stopień doktora chirurgii stomatologicznej na Uniwersytecie w Oviedo w Hiszpanii. W latach 1988-1991 otrzymał tytuł CEC z Endodoncji na Uniwersytecie w Bostonie (Massachusetts) oraz tytuł Master of Periodontics w 1994r. na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. W 1996r. ukończył kursy podyplomowe pracy pod mikroskopem na Uniwersytetach w Pennsylvanii (dr Kim), Microsurgical Training Institute (dr Shanelec) i Advance Endodontics Seminars (dr Ruddle). Dr Merino prowadził wykłady o tematyce Endo-Perio w ponad 14 krajach na całym świecie. Jest profesorem współpracującym z Uniwersytetem w Barcelonie i Uniwersytetem Europejskim w Madrycie, członkiem stowarzyszenia specjalistów w Hiszpanii, USA i we Włoszech. Prowadzi również prywatną praktykę mikroendodontyczną i mikroperiodontologiczną. Jego szkolenia i wykłady na świecie cieszą się niezwykłą popularnością, a przekazywana wiedza znajduje zastosowanie w codziennej praktyce stomatologicznej.
Dr Krystian Owczarczak
Przez wiele lat był nauczycielem akademickim w Śląskiej Akademii Medycznej, jest autorem wielu prac naukowych. Obecnie prowadzi indywidualną specjalistyczną praktykę stomatologiczną PRO-ESTHETICA w Warszawie, gdzie w szczególności zajmuje się trudnymi problemami stomatologii estetycznej. Prowadzi kursy dla lekarzy stomatologów z zakresu estetycznej protetyki stomatologicznej. Jest również zamiłowanym fotografikiem. Swoje prace pokazywał na wielu wystawach.
Dr Jerzy Zbożeń
Lek. stom. Jerzy Zbożeń ukończył studia na Śląskiej Akademii Medycznej w 1980 r. Kilka lat później uzyskał specjalizację z chirurgii stomatologicznej. Zainteresowania: endodoncja, mikrochirurgia, implantologia, nawigacja implantologiczna - www.simplant.pl. Prowadzi własną, wielostanowiskową praktykę stomatologiczną i chirurgiczną w Kielcach, w której pracuje już trzecie pokolenie dentystów w rodzinie. W 1993 założył firmę Profident (www.profident.pl) zajmującą się m.in. wprowadzaniem nowych technologii z zakresu endodoncji, mikrochirurgii i implantologii na rynek polski. Jest administratorem i współautorem specjalistycznego wortalu dla endodontów - www.endodoncja.pl. Udziela również porad w zakresie leczenia kanałowego zębów na portalu stomatologicznym www.dentonet.pl. Założyciel i administrator Internetowej Listy Dyskusyjnej skierowanej do lekarzy interesujących się implantologią, która jest źródłem wymiany informacji i doświadczeń dla kilkuset specjalistów z tej dziedziny. Założyciel i administrator Internetowej Listy Dyskusyjnej skierowanej do endodontów. Wchodzi w skład komitetów redakcyjnych czasopism stomatologicznych Endodoncja.pl i E-Dentico. Członek stowarzyszeń implantologicznych PSI, DGOI, ICOI, OSIS oraz PTS, PTE. Prezes Polskiego Towarzystwa Endodontycznego, skarbnik PSI.